10 lat działalności Ewimar - rozwój oferty

09-12-2021

10-lecie działalności firmy Ewimar jest doskonałym czasem, aby zatrzymać się na chwilę i podsumować dotychczasowe działania. Nasz dorobek jest efektem konsekwentnej i usystematyzowanej pracy. Dzięki zaangażowaniu, pracowitości i kreatywności zespołu z sukcesem zakończyliśmy wiele wymagających projektów. Ale wróćmy do początku rozwoju oferty. Od czego zaczynaliśmy…?

Pierwszym krokiem w rozwoju firmy były podstawowe zabezpieczenia Video PAL. Naszym pierwszym ochronnikiem toru video był SUG-2 który posiada najprostszy sposób montażu, polegający na przecięciu przewodu koncentrycznego, zdjęciu izolacji i zamocowaniu przewodów do zacisków śrubowych a jego żółto-zielony przewód przeznaczony jest do odprowadzania ładunku do ziemi.

Kolejno powstawały podwójne zabezpieczenia SUG-6, zintegrowane z torem Video i zasilania. Ładunek przepływający przez przewód, jest odbierany i przesyłany do uziemienia przez 3 kolejne stopnie, przez co jest on wytracany do poziomu bezpiecznego dla podłączonych urządzeń.

Kolejnym kamieniem milowym firmy Ewimar były urządzenia wielokanałowe w formie panela Rack, np. LKTO-16R czyli panele zabezpieczające tory Video ułatwiające uporządkowanie przewodów w instalacji. Płyta elektroniczna posiada 3-stopniowe zabezpieczenie, chroniące urządzenia odbiorcze przed skutkami przepięć, wyładowań atmosferycznych oraz podania wysokiego napięcia przez dłuższy czas. Przednia część panela posiada wyjścia BNC, służące do podłączania urządzeń odbiorczych, takich jak: monitory, rejestratory DVR lub krosownice. Poszczególne kanały panela są całkowicie odseparowane pomiędzy sobą, co umożliwia bezproblemowe podłączenie separatorów optycznych lub galwanicznych.

Z czasem zaczęto wzbogacać panele o funkcję dystrybucji zasilania FPS - wbudowany dystrybutor zasilania kamer może zasilić niezależnie do 16 kamer. Moduł wyposażony jest w zabezpieczenie chroniące przed zwarciem obwodu bądź przepięciem. Wraz z postępem technologii dotarliśmy do rozwoju bezprzewodowej transmisji Video AV-Link. Urządzenia te przeznaczone były do transmisji radiowej Audio / Video na paśmie częstotliwości 5.8GHz. Zaprojektowane zostały do systemów telewizji przemysłowej w celu transmisji obrazu z kamer do urządzeń rejestrujących, krosownic wizyjnych lub monitorów. Dzięki zastosowaniu przesyłania bezprzewodowego, ułatwiały rozbudowę istniejących instalacji, gdzie nie było warunków technicznych do ułożenia przewodów oraz obniżały nakłady na budowę systemu o brak kosztownych prac instalacyjnych. Wbudowane anteny kierunkowe, zapewniały zasięg radiowy do 2500 m. Urządzenia te z biegiem czasu zostały zastąpione nowszymi modelami obsługującymi najnowsze standardy Video.

Rozwój branży spowodował, że na rynku zaczęły pojawiać się rozwiązania oparte na urządzeniach IP. Pakietowa transmisja danych nastawiona była na poprawę wydajności procesów przetwarzania danych w "chmurze". W ofercie Ewimar znalazły się urządzenia w wersji pojedynczej oraz wielokanałowej, dzięki czemu znalazły zastosowanie w prostych, jak i rozbudowanych instalacjach LAN oraz IP-CCTV, chroniąc kamery, switche i rejestratory przed uszkodzeniami. W celu zapewnienia jak najwyższego stopnia ochrony, zastosowano bezpieczniki MOSFET o wyjątkowo szybkim czasie odłączania obwodów chronionych.

Wstępnie powstały pojedyncze ochronniki serii PTF-1-ECO - ekonomiczne zabezpieczenie do kamer przemysłowych IP, instalowanych wewnątrz pomieszczeń. Chroniły przed skutkami przepięć, indukowanych w przewodach LAN podczas wyładowań atmosferycznych, a także aktami wandalizmu. Urządzenie używane było z okablowaniem kategorii 5, 5e i 6, zachowując szybkość połączenia w standardzie 100Base-T. Zabezpieczenie posiadało 2-stopniową ochronę przed indukowaniem się przepięć wewnątrz par transmisyjnych oraz potencjałów względem ziemi. Wzrost napięcia powyżej 150V względem ziemi, powodował odprowadzenie jego nadmiaru za pomocą przewodu uziemiającego. Obecnie produkt został zastąpiony przez PTF-51-ECO/PoE.

W drodze rozwoju systemów i różnorodności ich montażu, konieczne było stworzenie skuteczniejszych rozwiązań, stąd pojawienie się trzech serii urządzeń ochronnych, ECO/PRO/EXT o różnej skuteczności. Pozwala to na elastyczny i indywidualny dobór produktów do poszczególnych punktów instalacji, przy zachowaniu takich samych gabarytów i wyglądu. O różnicach pomiędzy skutecznością ochronników znajdą Państwo więcej w naszej bazie wiedzy: 

https://ewimar.pl/webpage/pl/roznice-pomiedzy-skutecznoscia-ochrony-przeciwprzepieciowej.html. Równolegle powstawała koncepcja urządzeń wielokanałowych opartych o moduły 4 kanałowe, dzięki którym powstały wygodne i elastyczne w konfiguracji panele połączeniowe z ochroną przeciwprzepięciową do szaf Rack.

W drodze rozwoju oferty produktowej, moduły ochronne do sieci LAN, wzbogacone zostały o funkcję dystrybucji zasilania PoE, tworząc nową serię InPoE. To wysokiej klasy zabezpieczenia, dające bardzo wysoki poziom ochrony przy jednoczesnej dystrybucji zasilania z osobnego zasilacza, bez konieczności stosowania switcha z PoE.

Nasz zespół w ciągu ostatnich lat działalności, zebrał niezbędne doświadczenie by podjąć intensywne prace nad ochronnikami do instalacji Gigabit Ethernet 1000Base-T i 1000Base-TX, które zakończyły się stworzeniem najskuteczniejszych ochronników do sieci LAN w całej ofercie Ewimar. Wielowarstwowa płyta PCB, optymalne parametry ścieżek z idealnym prowadzeniem poszczególnych par i strojeniem impedancji w trakcie produkcji, pozwoliły wyeliminować wiele czynników, mających wpływ na pogarszanie się jakości transmisji sygnałów. Urządzenia posiadają znakomite parametry udarowe, minimalne przesłuchy pomiędzy parami oraz niską tłumienność, co pozwoliło w pełni zakwalifikować je do kategorii 6 (4x 250MHz).

Na wyniki firmy zapracowaliśmy z niezastąpionym Zespołem oraz Partnerami Biznesowymi. Przez ostatnie 10 lat często reagowaliśmy na potrzeby klientów, tworząc produkty na zamówienie, które na stałe zagościły w ofercie, np. konwertery protokołów PTZ.

 

Serdecznie dziękujemy wszystkim za dotychczasową współpracę. Pragniemy podkreślić, że ostatnie 10 lat było dla nas niezwykle rozwojowe i cenne.

 

Życzymy sobie i Państwu kolejnych dekad udanej współpracy.