Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy?

07-06-2023

Intensywne opady oraz wyładowania atmosferyczne stanowią szczególne zagrożenie dla urządzeń elektronicznych. Większość z nas, wyładowanie atmosferyczne i szkody z nim związane, kojarzy z bezpośrednim uderzeniem pioruna w obiekt. Natomiast, bardzo często zapominamy o równie istotnym zagrożeniu jakim jest impuls elektromagnetyczny. Pole elektromagnetyczne indukujące się w okablowaniu naszych systemów, oddalonych nawet o kilkaset metrów od miejsca uderzenia pioruna działa destrukcyjnie na urządzenia końcowe.

Dlatego też musimy pamiętać, o odpowiednim zabezpieczeniu: systemów alarmowych, telewizji przemysłowej CCTV (VSS) oraz sieci LAN. Elementami wrażliwymi, które musimy chronić ogranicznikami przepięć w takich przypadkach są m.in.: zewnętrzne czujki alarmowe, bariery mikrofalowe, sygnalizatory zewnętrzne (ograniczniki przepięć SSWiN), kamery w systemach monitoringu (ograniczniki przepięć VSS), a także elementy naszej domowej sieci LAN (ograniczniki przepięć Gigabit Ethernet).

W związku z powyższym, serdecznie polecamy nasze produkty ochronne, jeszcze przed wystąpieniem pierwszych burz. Z przyjemnością pomożemy Państwu w doborze odpowiednich rozwiązań.

 

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!