Jak zabezpieczyć elektronikę podczas burzy?

13-06-2024

Szkody związane z wyładowaniami atmosferycznymi nie ograniczają się jedynie do bezpośrednich uderzeń pioruna, lecz w dużej mierze wynikają z impulsu elektromagnetycznego (LEMP). Powstająca podczas wyładowania fala elektromagnetyczna indukuje się w okablowaniu systemów bezpieczeństwa i automatyki przemysłowej, nawet jeśli znajdują się one kilkaset metrów od miejsca uderzenia pioruna, co prowadzi do uszkodzenia urządzeń końcowych.

Elementy, które musimy chronić za pomocą ograniczników przepięć w takich przypadkach, to między innymi: urządzenia aparatury kontrolno-pomiarowej w automatyce przemysłowej (ograniczniki przepięć do automatyki), elementy instalacji systemów alarmowych, takie jak: zewnętrzne czujniki, bariery, sygnalizatory (ograniczniki przepięć SSWiN), kamery w systemach monitoringu (ograniczniki przepięć VSS), a także urządzenia naszej domowej sieci LAN (ograniczniki przepięć Gigabit Ethernet).

Więcej informacji przedstawiamy w naszej bazie wiedzy do której serdecznie Państwa zapraszamy: Jak prawidłowo chronić elektronikę?

Serdecznie zapraszamy do kontaktu!