Co jest ważne podczas instalacji?

Projektując i instalując system ochrony przeciwprzepięciowej, należy pamiętać o poniższych wskazówkach, które są istotne dla prawidłowego ich zadziałania podczas wyładowania.

1. Sprawdzenie poziomu zagrożenia

Dobierając ogranicznik do ochrony urządzeń, należy wziąć pod uwagę nie tylko miejsce ich montażu ale również drogę oprzewodowania. Urządzenie może być zainstalowane wewnątrz, lecz gdy fragment przewodu przechodzi na zewnątrz budynków lub w pobliżu innych przewodów mogących być źródłem zagrożenia, należy zastosować ogranicznik dedykowane dla urządzeń instalowanych na zewnątrz.

2. Zachowanie odległości od piorunochronu

Należy zachować jak największą odległość chronionego urządzenia od piorunochronu oraz jego przewodów. Podczas bezpośredniego wyładowania ziemia nie jest w stanie przyjąć całej energii i część rozchodzi się w postaci przeskoków iskrowych. Odległość pozwala zachować naturalną barierę przed przenikaniem dużego ładunku do chronionego urządzenia. Jeżeli urządzenie montowane jest na dachu i zwody pionowe piorunochronu są na równi z urządzeniem, należy zadbać o ich wydłużenie. W przeciwnym przypadku może nastąpić wyładowanie bezpośrednie do urządzenia, którego nie wyeliminują nawet bardzo skuteczne ograniczniki SPD.

3. Prawidłowe uziemienie

Ogranicznik przepięć uzyskuje pełną sprawność po podłączeniu uziemienia, ponieważ dopiero wtedy ładunek może być w pełni odprowadzony do ziemi. Normy nie podają wymaganej wartości rezystancji uziomu dla SPD, ponieważ wartość prądu udarowego jest nieporównywalnie mniejsza niż w przypadku instalacji piorunochronowej. Należy zadbać jednak, aby rezystancja uziemienia była jak najniższa i uziom znajdował się jak najbliżej ogranicznika, co pozwoli na jego szybkie zadziałanie. Przewód uziemiający nie powinien być prowadzony w bliskiej odległości linii piorunochronowej oraz wzdłuż niego, ze względu na generowanie dużego impulsu elektromagnetycznego. Uziemienie lokalne powinno znajdować możliwie najdalej od punktu uziemienia piorunochronu, nigdy nie również nie należy podłączać uziemienia do linii piorunochronu - ze względu na dużą energię, spowoduje to cofnięcie udaru z piorunochronu do chronionej instalacji. W przypadku ochrony urządzeń instalowanych wewnątrz budynku, uziemienie ograniczników najlepiej podłączyć do linii PE.

4. Dobranie przewodu uziemiającego

Wyładowanie atmosferyczne to bardzo krótki impuls, przy którym w przewodach pojawia się efekt naskórkowatości. Aby ograniczyć wynikającą z tego rezystancję udarową i zwiększyć skuteczność odprowadzenia ładunku do ziemi, należy stosować przewód typu linka. Przekroje uziemiające przewodów do ograniczników SPD podlegają innym właściwościom, niż przewody PE używane do ochrony przed porażeniem w instalacji elektrycznej, ze względu na krótki czas trwania impulsu.

Dla ograniczników przeznaczonych do ochrony przeciwprzepięciowej urządzeń zainstalowanych wewnątrz, w zupełności wystarczy przewód o przekroju 2,5mm².

Ograniczniki pojedyncze montowane na zewnątrz o skuteczności udarowej do 15-20kA, powinny mieć stosowane przewody o przekroju przynajmniej 4mm².

W przypadku montażu ograniczników wielokanałowych montowanych szafie RACK, łączny prąd udarowy może być duży, dlatego zalecamy przekrój przewodu uziemiającego przynajmniej 10mm²

5. Zadbanie o dobrą jakość połączeń

Zarówno połączenia przewodu uziemiającego jak i wszelkie połączenia po stornie zagrożonej, powinny być bardzo solidne. Niewłaściwy kontakt spowoduje przegrzanie się miejsca styku a nawet jego wypalenie. Stanowi to ryzyko niewłaściwego zadziałania ogranicznika i zaprzestanie działania chronionego urządzenia.

Pomiędzy przewód sygnałowy ogranicznik przepięć, należy uniknąć montowania dodatkowych urządzeń oraz cienkich przewodów (patch cordów), których zbyt słaba wytrzymałość udarowa może spowodować ich uszkodzenie. Przykładem jest montowanie standardowych patch-paneli ze złączami LSA (Krone) pomiędzy przewód LAN a ogranicznik o wytrzymałości udarowej powyżej 250A. Do takiego rozwiązania należy stosować patch panel ze złączami typu Keystone.

6. Umiejscowienie ogranicznika blisko urządzenia

Aby zminimalizować ryzyko zaindukowania się przepięcia w przewodzie od strony ogranicznika przepięć, zalecane jest użycie jak najkrótszego połączenia pomiędzy ogranicznikiem a chronionym urządzeniem. Długość przewodu połączeniowego nie powinna wynosić powyżej 50cm.

7. Zabezpieczanie dwóch końców przewodu

Indukowanie impulsu elektromagnetycznego następuje na całej długości przewodu. Zaindukowane napięcie rozchodzi się w każdą stronę przewodu, co powoduje pojawienie się napięcia na jego całej długości. Zastosowanie ogranicznika tylko z jednej strony, powoduje chwilowe oddziaływanie przepięcia na niezabezpieczone urządzenie z drugiej strony przewodu. Zanim ogranicznik z wyeliminuje zagrożenie, może ono zostać uszkodzone. Zaleca się stosowanie ograniczników na dwóch końcach przewodu i ich uziemienie.

8. Nieodwracanie działania ogranicznika

Zdecydowana większość kombinowanych ograniczników SPD posiada działanie kierunkowe - posiada stronę zagrożoną, która przyjmuje prąd udarowy o dużej wartości oraz stronę chronioną, do której podłączane jest chronione urządzenie. Odwrócenie połączenia, może spowodować uszkodzenie ogranicznika podczas wyładowania i uszkodzenie chronionego urządzenia.