Ogranicznik przepięć magistrali M-BUS montowany na szynę DIN

SUG-MBUS/DIN, ogranicznik przepięć magistrali pomiarowej M-BUS, wykorzystywanych w miernikach energii elektrycznej, gazomierzy, wodomierzy

SUG-MBUS/DIN przeznaczony jest do zabezpieczenia sieci M-BUS przed przepięciami, wywołanymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz różnicami potencjałów. Magistrala M-BUS jest szeroko stosowana do zdalnego odczytu stanu z liczników energii elektrycznej, liczników wody, gazu lub innych. Ze względu na duże odległości, jest ona szczególnie narażona na indukowanie się impulsów elektromagnetycznych podczas wyładowań atmosferycznych.

Nowoczesne rozwiązania w postaci bezpieczników MOSFET, ograniczają płynięcie dużych prądów udarowych przez ogranicznik, co skutkuje podwyższoną jego trwałością i znacznym obniżeniem napięcia udarowego, docierającego do chronionego urządzenia. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie prądów wyrównawczych, które mogą ochronić interfejsy M-BUS przed skokami potencjałów, które prowadzą do ich przeciążenia prądowego.

Struktura składa się ze stopni ucinających i ograniczających napięcie oraz ograniczający prąd powyżej 300mA. Produkt posiada bardzo niską tłumienność, przez co możliwe jest przesyłanie transmisji o bardzo dużych szybkościach.

Wbudowany dodatkowy obwód ochronny ekranu przewodu, może być uziemiony pośrednio przez element gazowy GDT lub bezpośrednio do ziemi. Połączenie ze sobą zacisków 3 i 4 zamyka połączenie ekranu przewodu do ziemi.

Ogranicznik przepięć przeznaczony jest do montażu na szynie DIN 35mm. Wysokiej jakości zaciski windowe o dużym obciążeniu prądowym, ograniczają ryzyko uszkodzenia ich przy dużych impulsach udarowych oraz chwilowych przeciążeniach prądowych. Urządzenie zajmuje szerokość jednego modułu standardu DIN.

Produkt przeznaczony jest do montażu na granicy stref LPZ0 a LPZ1 lub wyższych.

 

Ogranicznik przepięć magistrali M-Bus

Uproszczony schemat wewnętrzny.

 

W celu zapewnienia właściwej ochrony przeciwprzepięciowej, zalecane jest zastosowanie ograniczników na dwóch końcach linii transmisyjnej oraz prawidłowe ich uziemienie.

 

Ochrona przepięciowa magistrali M-BUS na szynę DIN

 

Właściwe wykorzystanie produktu do ochrony magistrali M-Bus.

 

Skrócona specyfikacja techniczna

NAZWA PARAMETRU
WARTOŚĆ
Ilość chronionych torów
3
Złącze wejściowe / wyjściowe
Śrubowe
Napięcie znamionowe DC (Un)
36V
Napięcie maksymalne DC (Uc)
40V
Napięcie maksymalne AC (Uc) 28V
Prąd znamionowy (In)
300mA
Element odsprzęgający
Bezpiecznik MOSFET
C1: Prąd wyładowczy linia-linia 8/20µs (In)
0,5kA
C2: Prąd wyładowczy linia-ziemia 8/20µs (In) 10kA
C2: Maksymalny prąd wyładowczy linia-ziemia 8/20µs (Imax) 20kA
D1: Maksymalny prąd piorunowy 10/350µs (Iimp)
3,5kA
Poziom ochrony 1kV/μs (linia-linia) Up 45V DC
Rezystancja szeregowa
7Ω / linię
Wymiary 17,5 x 90 x 57 (mm)
Sposób montażu Szyna TH (DIN) 35mm
Sposób uziemienia
Przewód
Zajętość szyny
1 moduł
Szczelność obudowy IP20
Temperatura pracy -40ºC~80ºC