Produkt ochrony przeciwprzepięciowej dla portów cyfrowych sterownika PLC

SUG-IO24-2/DIN, produkt ochrony przeciwprzepięciowej do cyfrowych portów wejściowych i wyjściowych sterowników PLC z napięciem 24V

SUG-IO24-2/DIN jest produktem ochrony przeciwprzepięciowej, wykorzystywanym w automatyce przemysłowej do ochrony cyfrowych portów wejściowych lub wyjściowych w sterownikach PLC. Może być stosowany wszędzie, gdzie prąd sterujący nie przekracza 300mA (również impulsowo) a napięcie sterujące nie przekracza 24V DC.

W przypadku konieczności ochrony przepięciowej wyjść wysokoprądowych na przykład do sterowania styczników, należy zastosować typowy ogranicznik dla zasilania, model SUG-24VDC/DIN.

Nowoczesne rozwiązania w postaci bezpieczników MOSFET, ograniczają płynięcie dużych prądów udarowych przez ogranicznik, co skutkuje podwyższoną jego trwałością i znacznym obniżeniem napięcia udarowego, docierającego do chronionego urządzenia. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie prądów wyrównawczych, które mogą ochronić porty cyfrowe przed skokami potencjałów, które prowadzą do ich przeciążenia prądowego.

Produkt ochronny posiada dwa niezależne tory ochronne, które mogą być wykorzystane do dwóch wejść cyfrowych sterownika PLC, do dwóch wyjść cyfrowych lub mogą chronić jedno wejście i jedno wyjście. Dodatkowo chroniony jest ekran przewodu.

SUG-IO24-2/DIN przeznaczony jest do montażu na szynie DIN 35mm. Wysokiej jakości zaciski windowe o dużym obciążeniu prądowym, ograniczają ryzyko uszkodzenia ich przy dużych impulsach udarowych oraz chwilowych przeciążeniach prądowych. Urządzenie zajmuje szerokość jednego modułu standardu DIN.

Produkt ochrony przeciwprzepięciowej powinien być montowany na granicy stref LPZ0 a LPZ1 lub wyższych. Może być wykorzystany z napięciem 24V, również ze składową zmienną, ponieważ może on przesyłać szybkie transmisje danych.

 

Zabezpieczenie-przeciwprzepięciowe sterownika PLC

Uproszczony schemat wewnętrzny.

 

W celu zapewnienia właściwej ochrony przeciwprzepięciowej, zalecane jest zastosowanie produktów ochronnych na dwóch końcach linii zasilającej oraz ich prawidłowe uziemienie.

 

Ograniczenie przepięć sterownika PLC

Przykład ochrony przepięciowej wejścia sterownika oraz zasilania elementu pomiarowego.

 

Zabezpieczenie portów w sterowniku PLC

Przykład wykorzystania ochrony przepięciowej wejścia i wyjścia sterownika PLC, z elementem pomiarowym i wykonawczym.

 

Skrócona specyfikacja techniczna

NAZWA PARAMETRU
WARTOŚĆ
Ilość chronionych torów
5
Złącze wejściowe / wyjściowe
Śrubowe
Napięcie znamionowe DC (Un)
24V
Napięcie maksymalne DC (Uc)
27V
Napięcie maksymalne AC (Uc) 19V
Prąd znamionowy (In)
300mA
Maksymalny prąd znamionowy
300,5mA
Element odsprzęgający
Bezpiecznik MOSFET
C1: Prąd wyładowczy linia-linia 8/20µs (In)
0,25kA
C2: Prąd wyładowczy linia-ziemia 8/20µs (In) 10kA
C2: Maksymalny prąd wyładowczy linia-ziemia 8/20µs (Imax) 20kA
D1: Maksymalny prąd piorunowy 10/350µs (Iimp)
3,5kA
Poziom ochrony 1kV/μs (linia-linia) Up 30V DC
Rezystancja szeregowa
7Ω / linię
Wymiary 17,5 x 90 x 57 (mm)
Sposób montażu Szyna TH (DIN) 35mm
Sposób uziemienia
Przewód
Zajętość szyny
1 moduł
Szczelność obudowy IP20
Temperatura pracy -40ºC~80ºC