Protector / Ogranicznik przepięć magistrali RS-485

SUG-RS485, miniaturowy protector ogranicznik przepięć magistrali komunikacyjnej RS-485, chroniący przed skutkami wyładowań atmosferycznych, przepięć oraz skoków różnicy potencjałów. Kompatybilny z sieciami modbus i profibus.

SUG-RS485 przeznaczony jest do zabezpieczenia magistrali RS-485 przed przepięciami, wywołanymi wyładowaniami atmosferycznymi oraz różnicami potencjałów, związanymi z załączaniem urządzeń przemysłowych. Kompatybilny jest z sieciami pracującymi w protokołach Modbus i Profibus.

Nowoczesne rozwiązania w postaci bezpieczników MOSFET, ograniczają płynięcie dużych prądów udarowych przez ogranicznik, co skutkuje podwyższoną jego trwałością i znacznym obniżeniem napięcia udarowego, docierającego do chronionego urządzenia. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ograniczenie prądów wyrównawczych, które mogą ochronić interfejsy RS-485 przed skokami potencjałów, które prowadzą do ich przeciążenia prądowego.

Struktura składa się ze stopni ucinających i ograniczających napięcie oraz ograniczający prąd powyżej 300mA. Produkt posiada bardzo niską tłumienność, przez co możliwe jest przesyłanie transmisji o bardzo dużych szybkościach.

Wysokiej jakości zaciski windowe o dużym obciążeniu prądowym, ograniczają ryzyko uszkodzenia ich przy dużych impulsach udarowych oraz chwilowych przeciążeniach prądowych.

Protector zalecany jest do montażu na granicy stref LPZ0 a LPZ1 lub wyższych.

 

Ogranicznik przepięć SUG-RS485

Uproszczony schemat wewnętrzny.

 

W celu zapewnienia właściwej ochrony przeciwprzepięciowej, zalecane jest zastosowanie ograniczników na dwóch końcach linii transmisyjnej oraz prawidłowe ich uziemienie.

 

Ograniczanie przepięć w sieci RS-485

Przykład właściwego ograniczenia przepięć w sieci RS-485.

 

Skrócona specyfikacja techniczna

NAZWA PARAMETRU
WARTOŚĆ
Ilość chronionych torów
3
Złącze wejściowe / wyjściowe Śrubowe
Napięcie znamionowe DC (Un)
10V
Napięcie maksymalne DC (Uc)
12V
Napięcie maksymalne AC (Uc) 8V
Prąd znamionowy (In)
300mA
C1: Prąd wyładowczy linia-linia 8/20µs (In)
0,5kA
C2: Prąd wyładowczy linia-ziemia 8/20µs (In) 10kA
C2: Maksymalny prąd wyładowczy linia-ziemia 8/20µs (Imax) 20kA
D1: Maksymalny prąd piorunowy 10/350µs (Iimp)
3,5kA
Poziom ochrony 1kV/μs (linia-linia) Up 15V DC
Rezystancja szeregowa
7Ω / linię
Wymiary 57 x 32 x 28 (mm)
Sposób montażu Obudowa wolnostojąca
Sposób uziemienia Przewód
Szczelność obudowy IP20
Temperatura pracy -40ºC~80ºC